بنياد آكادميك جهاني استاد دكتر عليرضا يلدا بالاترین نشان را به دکتر سعید راد اهدا نمود

در مراسم اختتامیه هفتمین كنگره بين‌المللي تازه‌ترين دستاوردهاي پژوهشي در دانش پزشكي، مولكولي، سلولي و بالينی که با همکاری دفتر ارتباط با دانش آموختگان دانشگاه علوم پزشكي تهران و بنياد علمي جهاني دكتر يلدا برگزار شد، از 33 برگزيده داخل و خارج كشور با اهداي لوح، تقدير شد.

مراسم اختتامیه هفتمین كنگره بين‌المللي تازه‌ترين دستاوردهاي پژوهشي در دانش پزشكي، شامگاه پنج‌شنبه 29 مهرماه 95 با حضور دكتر جعفريان، رئيس دانشگاه، دكتر يلدا استاد پيشكسوت، دكتر مسلم بهادري عضو پيوسته فرهنگستان علوم پزشكي و رئیس دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان، دكتر رنجبر رئيس بنياد آكادميك جهاني پروفسور يلدا و جمعي از اساتيد پزشكي داخل و اساتيد ايراني مقيم آلمان و آمریکا در تالار ابن‌سيناي دانشكده پزشكي برگزار شد.

در ابتداياين مراسم دکتر عباس فردوسي، دبير اجرايي بنياد آكادميك جهاني استاد پروفسور دكتر عليرضا يلدا، گفت: شركت چشمگیر و قابل‌توجه اساتيد و علاقه‌مندان به دانش پزشكي خارج و داخل كشور در همايش سال جاري، نشان از اعتبار علمي بنياد استاد فرهيخته پروفسور دكتر يلدا دارد كه وجودشان مايه افتخار كشور است. 
وي هدف اين بنياد را ايجاد پيوند علمي بين پژوهشگران و دانشمندان ايراني و غير ايراني در سراسر جهان خواند و افزود: علاوه بر تبادل تازه‌های علمي، سعي ما بر اين است كه چهره علمي ميهن خود را به جهانيان معرفي
كنيم.

دکتر فردوسي، خلوص نیت بنیان‌گذاران بنیاد آکادمیک دکتر یلدا را موجب گسترش سریع همکاری، حمایت و پشتیبانی مسئولین در ایران عنوان کرد و گفت: از ابتدای برگزاری این کنگره که از 7 سال پیش آغاز شده است، شاهد شرکت بسیاری از همکاران از داخل و خارج کشور بوده‌ایم به‌طوری‌که طی 4 روز گذشته بیش از 400 نفر در این کنگره شرکت کردند و بیش از 63 سخنران، 14 پنل، 48 مقاله دانشجویی و 25 پوستر ارائه شد.
در ادامه دكتر مسلم بهادري رئيس دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان دانشگاه، به بيان تاريخچه آموزش پزشكي در ايران پرداخت و گفت: تاريخ علم پزشكي در ايران سابقه چند هزارساله دارد كه متأسفانه اكثر اسناد مكتوب آن در طي قرون گذشته در اثر حمله بيگانگان و بي‌توجهي مردم و حكومت‌ها از بين رفته درحالی‌که يونان و رم كه ازنظر تاريخي همزمان بودند همه مدارك و اسناد را دارند.

دكتر بهادري رشد قابل‌توجه كيفي و كمي خدمات پزشكي و آموزشي را در دهه اخير ستودني دانست و اظهار داشت: سطح پزشكي كشور فراتر از منطقه و در بسياري از حوزه‌ها در سطوح بالاي جهاني است.

پس‌ازآن، دكتر عليرضا رنجبر، رئيس بنياد آكادميك جهاني استاد دكتر عليرضا يلدا، با اشاره به اينكه اين بنياد در سال 2009 در شهر بن آلمان به ثبت رسيده است؛ تصريح كرد: اولين كنگره آكادميك در سال 2010 در موزه علوم پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران با استقبال گسترده اساتيد برگزار شد. 

وي گفت: می‌توانیم با همكاري بین‌المللی به جهانيان نشان دهيم كه علی‌رغم محاصره اقتصادي غیرانسانی عليه مردم كشور، توان علمي ايرانيان پا به پاي جهان پيشرفت مي كند. 

دكتر رنجبر افزود: در جهان بنيادهاي بسياري داريم ولي بنياد آكادميك در زمینه پزشكي كه بزرگان را گرد هم آورده بسيار نادر است. البته اميدواريم با همكاري دانشمندان پزشكي ايران در سراسر جهان در آينده ای نزديك شاهد پيشرفت هاي هر چه بيشتر علم پزشكي در كشورمان باشيم.

در ادامه پروفسور عليرضا يلدا، ضمن بیان اينكه علم مرز نمي‌شناسد و همه علما و دانشمندان بايد دست‌به‌دست هم بدهند و براي پيشرفت علم قدم بردارند، گفت: كسب مال هنر نيست؛ كسب معنويت هنر است و پزشکی همراه با معنویت از ارزش بالایی برخوردار است.

اين استاد فرهيخته و پيشكسوت دانشگاه، با اشاره به اينكه دانش لازم است اما كافي نيست، افزود: كلمه انسان سخن مقدسي است و آن چيزي كه كمال را در فرد ايجاد مي كند معنويت و انسانيت است. 

پس‌ازآن، دكتر علي جعفريان رئيس دانشگاه، به اهميت تقدير از برگزيدگان در دانشگاه اشاره كرد و اظهار داشت: رشد و توسعه دانش پزشكي خصوصاً با توجه به ارتباط تنگاتنگي كه با فناوری‌های نوين پیداکرده در اين ميان واقعاً خیره‌کننده است و روزي نيست كه شاهد دستاوردهاي جديد دریکی از عرصه‌های طب نباشيم كه البته به‌روز بودن تنها با رصد كردن اين دستاوردها و توسعه ارتباطات امکان‌پذیر خواهد بود. 

رئيس دانشگاه تهران خاطرنشان كرد: اميدوارم حركت شايسته بنياد آكادميك جهاني پروفسور دكتر يلدا در دانش پزشكي، همچنان تداوم داشته باشد و الگويي براي دانش‌آموختگان فرهيخته علوم پزشكي باشد.

در ادامه مراسم، بالاترین نشان (این مدال به افرادی که پایه‌گذار رشته‌ای در علوم پزشکی بوده و با فعالیت و یا خدمات ویژه‌ای در عرصه علوم بهداشتی انجام داده‌اند و یا تحقیقات و نوآوری در سطوح ملی و بین‌المللی داشته‌اند که نتیجه آن سال‌ها در خدمت بیماران قرارگرفته است اهدا می‌شود) به دکتر عبدالعلی خوارزمی، متخصص اطفال دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای راه‌اندازی دو بیمارستان مدرن فوق تخصصی دکتر شیخ و دکتر علی‌اکبر (منتخب دکتر رنجبر)، دکتر محمدهادی امیریان، متخصص اطفال دانشگاه علوم پزشکی مشهد (منتخب دکتر رنجبر)، دکتر غلامحسین امیر حکیمی، متخصص کودکان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بنیان‌گذار رشته غدد کودکان در ایران، پزشک نمونه کودکان کشور (منتخب دکتر رنجبر)، دکتر بیژن صدری زاده، عضو افتخاري فرهنگستان علوم پزشكي کشور و متخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به خاطر تلاش هايشان در همکاری با سازمان بهداشت جهانی، سید محسن هاشمی، فیزیوتراپیست دانشگاه علوم پزشکی تهران، موسس 14 دانشکده توان‌بخشی در کشور و بخش فیزیوتراپی در بیمارستان‌ها، دکتر سعید راد، رادیولوژیست دانشگاه علوم پزشکی تبریز، پدر رادیولوژی تبریز  دکتر محمدرضا مسجدی، فوق تخصص ریه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای همکاری با WHO برای ریشه‌کنی بیماری‌های ریوی و دکتر محمدرضا منصوری، فوق تخصص شبکیه بیمارستان فارابی اهدا شد.

همچنین جایزه در حیطه استاد برجسته (این جایزه به افرادی که دارای 4 شاخص، داشتن رتبه استاد تمامی در دانشگاه، رضایت دانشجویان و دستیاران از نحوه تدریس و رفتار آن‌ها، رضایت دانشگاه از فعالیت علمی، آموزشی و پژوهشی و انجام فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی برجسته باشند، تعلق می‌گیرد) به دکتر مسعود موحدی، فوق تخصص ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز طبی کودکان (منتخب دکتر رنجبر)،
دکتر عبدالمحمد کجباف زاده، ارولوژیست کودکان دانشگاه علوم پزشکی تهران (منتخب دکتر رنجبر)،
دکتر محمد پدرام، انکولوژی کودکان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، دکتر رضا نگارنده، استاد دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر عباس میر شفیعی، متخصص ایمنولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران اهدا شد.

در حیطه مسئولیت اجتماعی در پزشکی و بهداشت نیز جایزه (این جایزه به افراد یا مؤسساتی که کار ویژه‌ای در ارتباط با مسئولیت اجتماعی در حوزه پزشکی و بهداشت به‌صورت عام‌المنفعه داشته‌اند تعلق می‌گیرد) به دکتر محمدآبادی، جراح فک و صورت دانشگاه هامبورگ آلمان (منتخب دکتر رنجبر)، دکتر کامران فکری، دکتر شیوا فکری و دکتر رضا حسن‌زاده، خیرین مدرسه‌ساز (از دانش‌آموختگان ورودی 61 پزشکی)، دکتر لعبت گرانپایه، جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران، خیر حوزه پزشکی و برنده جایزه جهانی گوهرشاد، رامین کهن خاکی، دانش‌آموخته پرستاری سال 66 دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه تهران، عضو تیم بین‌المللی آموزش و امداد و کمک‌های اولیه و برنده مدال فلورانس نایتینگل  اهدا شد.

جایزه در حیطه اختراع و نوآوری (این جایزه به افرادی که ثبت اختراع از طریق سازمان‌های مربوطه داشته و یا در راستای خدمات بهداشتی درمانی به جامعه، روش‌های جدیدی ارائه کرده باشند تعلق مي گيرد) نیز به  دکتر کرم ا.. طولابی، استاد گروه جراحی دانشگاه علوم پزشکی تهران (منتخب دکتر رنجبر)، دکتر نفیسه بحیرایی، دکترای مهندسی بافت دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای ثبت 3 اختراع، دکتر رضا فریدی مجیدی، دکترای نانو فناوری پزشکی دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی دانشگاه تهران برای اختراع بین‌المللی تعلق گرفت.

جایزه در حیطه فرهنگ و هنر (این جایزه به افرادی که علاوه بر فعالیت درمانی و آموزشی خود در ارتباط با فرهنگ و هنر ایرانی فعالیت مثبتی داشته باشند، تعلق می‌گیرد)، نیز به  دکتر جلال خالقی مطلق، ادیب و پژوهشگر و شاهنامه شناس جهان (منتخب دکتر رنجبر)، دکتر محمدحسین عزیزی، عضو هیئت‌علمی فرهنگستان علوم پزشکی كشور و متخصص گوش و حلق و بینی، نویسنده ادبی، دکتر سیف الرضا شهابی، دانش‌آموخته سال 50 دانشکده داروسازی دانشگاه تهران، نویسنده اجتماعی تعلق گرفت.

جایزه در حیطه محقق جوان (جوانان دانشجو و یا رزيدنت که در کنار فعالیت‌های بالینی خود دارای تحقیقات، مقالات و فعالیت‌های علمی باشند که فعالیت آنان از سوی روسای بخش‌ها نیز مورد تائید باشد) به دکتر آریانا کریمی نژاد، دانش‌آموخته دانشگاه علوم پرشکی تهران، سرپرست مرکز پاتولوژی و ژنتیک (منتخب دکتر رنجبر)، دکتر رضا فردوسی بایرامی، دانشجوی دکترای رشته انفورماتیک پزشکی، دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر محمد عمران خان، دکترای فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران پردیس بین‌الملل، تعلق گرفت.

در خصوص بهترین کتاب علمی پزشکی در سال (از ویژگی‌های این کتاب این است که باید نمونه‌ای مشابه نداشته باشد)، نیز از دکتر فرحناک اسدی استاد دانشگاه راش امریکا و دکتر فرزانه قانع، نفرولوژیست دانشگاه علوم پزشکی مشهد، براي چاپ کتاب (نفرولوژی کودکان به زبان انگلیسی) و دکتر علی اسدالهی امین، دستیار گروه عفونی بیمارستان امام، براي چاپ كتاب (زندگینامه دکتر یلدا) تقدير شد.

در حیطه آموزگاران برجسته (آموزگاری که شاگردان تربیت‌شده توسط ایشان در جایگاه‌های علمی برجسته داخل و یا خارج از کشور قرار دارند) نیز از خانم نارسیس تبریزی، معلم دکتر رنجبر و بسیاری از محققین برجسته (منتخب دکتر رنجبر) تقدير شد.

در حیطه‌ی پوستر برگزیده (پوستر منتخب با موضوع منحصر به فرد از بین پوسترهای ارسالی به دبیرخانه کنگره از سوی هیئت‌رئیسه کنگره انتخاب می‌شود) نیز از دکتر فاطمه باکویی و دکتر رضا فکر آزاد با اهدای لوح، تقدیر به عمل آمد.

گفتني است، هفتمین کنگره بین‌المللی تازه‌ترین دستاوردهای پژوهشی در دانش پزشکی مولکولی، سلولی و بالینی (همایش استاد یلدا) از دوشنبه 26 مهر 95 با حضور اساتید و صاحب‌نظران داخلی و خارجی در تالار امام آغاز شد و شامگاه پنج‌شنبه 29 مهر 95 به کار خود پایان داد.

شایان ذکر است، كنگره سالانه تازه ترين دستاوردهاي پژوهش در دانش پزشكي (كنگره دكتر يلدا) از معدود كنگره هايي است كه براي اكثر رشته هاي حوزه علوم پزشكي برگزار مي شود و گردهمایی متخصصين حوزه هاي مختلف پزشكي در اين كنگره از ويژگي هاي منحصر به فرد آن است که باعث می شود آنها از جديدترين تحقيقات حوزه هاي ديگر مطلع شوند. عليرغم اينكه موضوعات مختلف پزشكي در اين كنگره توسط استادان برجسته آن رشته ارائه مي شود، محوريت اصلي اين كنگره توجه به مسائل اخلاق پزشكي است.

در واقع نامگذاري نام استاد يلدا بر اين كنگره بر محور اخلاق پزشكي بيشتر از موضوعات ديگر تاكيد دارد و همانطور كه استاد يلدا را در كشور به نام اسطوره اخلاق پزشكي مي شناسند، كنگره اي كه با نام ايشان برگزارمي شود نيز بر مسائل اخلاق پزشكي تاكيد دارد. وی نخستين پزشك و استاد ايراني است كه نشان علمي (چهره هاي ماندگار) را دريافت نموده است.

 

http://www.ams.ac.ir/index.php/component/content/article/86-2013-11-07-08-08-38/2013-11-07-08-09-04/2554-